„Meridiane“ atidaryta jūrinių laikrodžių ekspozicija

2017-12-21

"Meridiano“ restorane atidaryta unikalių istorinių jūrinių laikrodžių bei įvairių prietaisų paroda „Tarp vandenų ir dangaus“, kurią parengė Klaipėdos laikrodžių muziejus.

Žmogus, atsidūręs tarp vandenų ir dangaus, jūroje, kai nesimato krantų ir kitų atskaitos taškų, pradėjo galvoti „Kur aš esu?“ Begalinės erdvės ir beribis laikas privertė žmogų mąstyti ir kurti įvairius prietaisus, kurie jam padėtų tas erdves ir laiką suvaldyti“, - rašoma parodos anotacijoje.

Parodoje eksponuojami autentiški XIX-XX a. laivų laikrodžiai, preciziniai jūriniai chronometrai, kapitonų, bocmanų asmeniniai kišeniniai laikrodžiai, barometrai, kompasai ir kt.

Laivuose naudoti laikrodžiai turėjo atitikti tam tikrus kriterijus dėl apsaugos nuo atmosferos poveikio, laivo siūbavimo ir kitų dalykų, todėl jų konstrukcijos bei mechanizmai skiriasi nuo įprastų laikrodžių.

Vienas įdomesnių eksponatų – XX a. pradžios mechaninis laivo laikrodis ne su 12, o su 24 valandų ciferblatu, kurio rodyklės per parą apsisuka ne du, o tik vieną kartą. Laive toks laikrodis buvo naudojamas fiksuoti vachtų laiką. 

Senesnių laikų laivybos istoriją iliustruoja XVII a. laivo nokturnalo, skirto jūroje nakties metu nustatyti geografinę platumą, modelis.

Paroda „Tarp vandenų ir dangaus“ burlaivyje „Meridianas“ veiks apie pusmetį. Ją galima apžiūrėti apsilankius „Meridiano“ restorane.